blog kulinarny

23 grudnia 2014
|

Domowe dodatki do ciast

Magiczny zapach wanilii kusi nie tylko jej miłośników, a  skórka pomarańczowa ozdabia świąteczne makowce, nadając im niezwykłości.

orange3

wanil1

Dodatki do ciast – aromatyzują nie tylko świąteczne, ale i okazjonalne wypieki. Aby nadać ciastom nie tylko zapachu, ale i smaku, często sięgamy po gotowe, sklepowe produkty m.in. cukier wanilinowy, aromaty, kandyzowaną skórkę pomarańczową. Pytanie czy warto?  Po pierwsze, sklepowym produktom jest daleko od w pełni naturalnych, a po drugie mogą wywierać szkodliwy wpływ na organizm ludzki.

Dziś mowa o cukrze waniliowym oraz skórce pomarańczowej. Czy dostępny na sklepowych pólkach cukier waniliowy zawiera rzeczywiście prawdziwą wanilię? Czy skórka pomarańczowa jest w pełni bezpieczna?

 

 WANILIA  CZY  WANILINA

Szeroko dostępny i dość popularny jest cukier wanilinowy. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to cukier z wanilii, ale z waniliną. Wystarczy przyjrzeć się torebce popularnego cukru wanilinowego i dostrzec dodatkową jedną literkę. WANILIA a WANILINA

 Cóż to takiego jest WANILINA?-  jest to substancja syntetyczna, namiastka wanilii. Jest zaliczana do aromatów identycznych z naturalnymi, czyli posiadająca taką samą strukturę chemiczną co naturalna, lecz produkowana syntetycznie w laboratoriach chemicznych. Wanilina została otrzymana na drodze reakcji chemicznych z naturalnego surowca czyli laski wanilii, dlatego też jest aromatem identycznym z naturalnym. Jednak pomimo tego, że została wyizolowana z naturalnej wanilii przed wieloma laty, dzisiaj jest produkowana na masową skalę w laboratoriach i wykorzystywana nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też w kosmetycznym.

 

UWAGA! Wanilina będąca dodatkiem do balsamów i kremów, może wywołać podrażnienia skóry, zmiany skórne, egzemę, czy też zmiany pigmentacji u osób z wrażliwą skórą.

 Kolejną substancją – wynalazkiem naukowców – jest etylowanilina. Jest to sztuczna substancja aromatyczna, która jest znacznie silniejsza od syntetycznej waniliny, a także posiada 3-4 razy silniejszy zapach od prawdziwej laski wanilii.

Spójrzmy na skład popularnego cukru wanilinowego:

cukier, aromaty: etylowanilina, wanilina, błonnik roślinny (z pszenicy).

Zgodnie z definicją produktu jest to buraczany cukier drobnokrystaliczny, (znajdujący się na 1 miejscu w składzie, czyli jest go najwięcej), z dodatkiem syntetycznych aromatów waniliny i etylowaniliny. Zastanawiąjący jest błonnik z pszenicy??? UWAGA! Osoby z celiakią!

Pamiętajmy, że naturalne aromaty są delikatniejsze od tych syntetycznych, ale za to dostarczają cennych witamin i składników mineralnych.

Dlatego też proponuję przygotować własny domowy cukier waniliowy. Nie wymaga dużo pracy i czasu.

PRZEPIS: Wystarczy na około 2 tygodnie włożyć laskę wanilii do słoiczka z cukrem, szczelnie zamknąć. Po tym czasie cukier powinien już przejąć aromat waniliowy. Dla wzbogacenia proponuję zmiksować cukier wraz z laską w malakserze, lub innym robocie kuchennym – na cukier puder wraz z czarnymi drobinkami wanilii.

wanil2

Podsumowując, warto aromatyzować swoje wypieki w sposób naturalny. Im mniej chemii, ty dla nas lepiej.

 

 SKÓRKA POMARAŃCZOWA – KANDYZOWANA

Świetnym dodatkiem do ciast jest otarta skórka z cytrusów (należy pamiętać o dokładnym sparzeniu wrzątkiem i wyszorowaniu szczoteczką owoców). Aby nadać wypiekom bardzo aromatyczny zapach, kojarzący się ze świętami, polecam wykonanie domowej kandyzowanej skórki pomarańczowej.

W sklepach mamy dostępną skórkę pomarańczową kandyzowaną, polecaną przez producentów jako dodatek do ciast. Łatwo, prosto i przyjemnie. Ale czy na pewno zdrowo???

Oto skład skórki pomarańczowej dostępnej w sklepach:

skórka pomarańczowa 62%, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, regulator kwasowości E330, substancja konserwująca – dwutlenek siarki.

Jak widać, nie jest to tylko skórka i cukier, ale szereg innych szkodliwych dodatków. Po pierwsze syrop glukozowo-fruktozowy, który w dzisiejszych czasach stanowi jedną z przyczyn wzrostu nadwagi i otyłości oraz epidemii cukrzycy.

Po drugie, i najważniejsze – konserwant – dwutlenek siarki. Przyczynia się do powstawania wielu chorób, głównie nowotworowych.

 

Dlatego też, nie wyrzucaj skórki z pomarańczy – możesz z niej zrobić aromatyczny dodatek do ciast.

Składniki:

  • 2 duże pomarańcze
  • ¾ szkl. Cukru, najlepiej brązowego nierafinowego
  • 1/3 szkl. wody
  • Kilka kropel soku z cytryny

Owoce wyszoruj i sparz wrzątkiem.  Ze skórki usuń białą błonkę, a skórkę pokrój w kostkę. Następnie zalej wodą tak, aby tylko przykryła skórkę – gotuj 5 minut. Odcedź, wlej nową wodę i gotuj przez kolejne 5 minut. Odlej wodę. Zagotuj syrop z 1/3 szklanki wody i 3/4 szkl. cukru. Wrzuć pokrojoną skórkę. Skrop sokiem z cytryny. Gotuj na wolnym ogniu do czasu, aż skórka się zeszkli oraz odparuje większość wody (ok 20minut). Odcedź skórkę z pozostałego syropu. Przełóż do słoiczków i przechowuj w lodówce lub zamroź. W przypadku gdy skórka zbyt mocno stężeje i zrobi się twarda jak kamień, wystarczy zalać ją wrzątkiem. Polecam 😉

orange1 orange2